Pressiteated

Noorte Segakoor Vox Populi saabub täna Pariisist, kus anti kaks kontserti maailmakuulsas Orsay muuseumis – pildigalerii ja videosalvestused

29.05.2018

Laupäeval, 26. mail esines Vox Populi Pariisis Orsay muuseumis, kus esitati kaks Eesti koorimuusikaga täidetud kava. Lühikontserdid leidsid aset Eesti Vabariik 100 pidustuste ning näituse „Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ raames.

„Vox Populi jaoks oli Pariisis Orsay muuseumis esineda suur au. Publik võttis meid vastu väga soojalt ning ma loodan, et meie esitatud kavad tekitasid suuremat huvi nii Eesti koorimuusika kui meie kultuuri vastu üldiselt,“ ütleb dirigent Janne Fridolin. „Orsay muuseumisaali suurus loob akustiliselt huvitava väljakutse, kaja on erakordselt pikk, võimendades ka taustamüra ning seetõttu kõiki dünaamilisi nüansse ei ole võimalik teostada. Tegu ei olnud tavapärase kontsertolukorraga, sest koori osa oli olla illustratiivseks taustaks kunstinäitusele,“ lisab dirigent.

Noorte Segakoor Vox Populi astus üles kahe Eesti koorimuusika lühikontserdiga, kavas olid heliloojate Rudolf Tobiase, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Arvo Pärdi, Urmas Sisaski ja Pärt Uusbergi looming.

Noorte Segakoor Vox Populi alustas 2017. aasta sügisel oma üheteistkümnendat hooaega. Vox Populi dirigent on Janne Fridolin, hääleseadja bariton Andreas Väljamäe. Segakoori kuulub ligi 60 lauljat, kes tegutsevad erinevatel elualades, kuid keda ühendab kirg koorimuusika ning musitseerimise vastu. Muuhulgas on Vox Populi tuntud ka kui koorimuusika lavastuste esitaja.

Fotogalerii

Videosalvestused leitavad Vox Populi YouTube kanalilt. 

Kontserte toetas Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital. Suur tänu Eesti Suursaatkonnale Pariisis.
www.voxpopuli.ee
www.facebook.com/noorte.segakoor.vox.populi

Lisainfo:
Kristi Kirikal
Noorte Segakoor Vox Populi
5648 4438

Noorte Segakoor Vox Populi viib Eesti koorimuusika Pariisi mainekasse Orsay muuseumisse

20. mai 2018

Suurima impressionistide tööde kollektsiooniga Pariisi Orsay muuseumis saab juba kevadest näha Balti riikide 100. juubelit tähistavat näitust “Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis”. 26. mail esineb Orsay muuseumisaalis Noorte Segakoor Vox Populi kahe Eesti koorimuusika lühikontserdiga kell 14.00 ja 17.00.

Esimese lühikontserdi kavas „Eesti puudutus“ on esindatud 20. sajandi Eesti olulisemad ning esimesed professionaalsed heliloojad Rudolf Tobias, Mart Saar, Cyrillus Kreek, kelle helikeel oli uudne ning kes on mõjutanud meie tänaseid heliloojaid. Samuti toob Noorte Segakoor Vox Populi kuulajani tänapäeva koorimuusika loomingu, mille lipulaevadeks on Veljo Tormis, Arvo Pärt ning järjest enam armastatud noor helilooja Pärt Uusberg.

Teise kontserdi kava „Eesti folgi maastik“ on üles ehitatud põhiliselt Veljo Tormise loomingule, kes on olnud meie vana rahvalaulu – regilaulu – propageerija ja elushoidja. Tormise looming, mis toetub regilaulule, on ühelt poolt arhailine, sest säilitab vana rahvalaulu algsel kujul, teisalt on helikeel aga uudne ja põnev kuulata.

“Noorte Segakoor Vox Populi kaks kava on inspireeritud 20. sajandil Eesti kirjanduses ja kunstis valitsenud sümbolismi tunnustest,” selgitab dirigent Janne Fridolin. “Eesti kunstis arenes sümbolism rahvusromantiliseks, püüti kajastada oma maa sangarlikku minevikku, tuua pildile rahvaluulet ja kujutada uut moodi oma kodumaa kaunist loodust (nt Kristjan Raud, Oskar Kallis, Jüri Arrak jt). Muusikas selgepiirilist sümbolismi ei eksisteeri, küll aga on võimalik toetuda modernismi tunnustega teostele, mille allhoovuseks oli ka sümbolism,” lisab ta.

Enne Pariisi sõitmist on kõigil huvilistel võimalik osa saada Noorte Segakoor Vox Populi kontserdist “Koorilaul kohtub kunstiga” täna, 20. mail kell 18.00 Mustpeade Majas, kus tuleb ettekandmisele kogu Orsay muuseumisaali kava.

Noorte Segakoor Vox Populi alustas 2017. aasta sügisel oma üheteistkümnendat hooaega. Vox Populi dirigent on Janne Fridolin, hääleseadja bariton Andreas Väljamäe. Segakoori kuulub ligi 60 lauljat, kes tegutsevad erinevatel elualadel, kuid keda ühendab kirg koorimuusika ning musitseerimise vastu. Koor on tuntud kui koorimuusika lavastuste esitaja.

Kontserte toetab Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital. Suur tänu Eesti Suursaatkonnale Pariisis.

www.voxpopuli.ee

www.facebook.com/noorte.segakoor.vox.populi

Kristi Kirikal
Noorte Segakoor Vox Populi
5648 4438

Noorte Segakoor Vox Populi võitis Sitsiilia rahvusvahelisel koorikonkursil kulla ja teise koha

16. juuli 2017

Eile võitis Noorte Segakoor Vox Populi Sitsiilias toimunud rahvusvahelisel koorikonkursil InCanto Mediterrane 2017 kulddiplomi ja konkursi üldarvestuses teise koha. Samuti nopiti eriauhinnad Sitsiilia helilooja teose parima esituse ning efektseima koreograafia eest. Konkursi esimese koha võitis Skowronki Tütarlastekoor Poolast. Osa võtsid koorid Lätist, Itaaliast, Valgevenest, Bulgaariast ja Sloveeniast.

Noorte Segakoor Vox Populi esitas Heinrich Schützi, Cyrillus Kreegi, Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Mia Makaroffi, Daniele Lisanti ja teiste loomingut.

Noorte Segakoor Vox Populi dirigent on Janne Fridolin, kes oli ka noorte laulupeo “Mina jään” lastekooride liigijuht. Koori jääleseadja on Andreas Väljamäe. Vox Populis laulab 60 aktiivset noort lauljat.

Konkursi žüriisse kuulusid mainekad dirigendid ja heliloojad, sealhulgas John Ratledge (USA) ja Werner Pfaff (Saksamaa). Žürii esimees oli Leedu helilooja Vytautas Miskinis.

Evelin Värva
President
evelinvarva@hotmail.com
+372 51 906 235

Koolidesse jõuavad Lydia Koidula elulugu tutvustavad loeng-kontserdid “Mu isamaa on minu arm”

01.12.2016

Sel aastal möödub armastatud isamaalauliku Lydia Koidula surmast 130 aastat ning ümbermatmisest 70 aastat. Eesti Muusikaõpetajate Liidu eestvedamisel tutvustavad kooliõpilastele Lydia Koidula elulugu ja tema loomingut muusikateadlane Tiia Järg, Noorte Segakoor Vox Populi ning Tallinna Muusikakeskkooli laulu- ja koorijuhtimise eriala õpilased. Detsembrikuus saab loeng-kontserti  “Mu isamaa on minu arm” näha kuues paigas üle Eesti.

Dirigent Janne Fridolini sõnul on tegemist väga tänuväärse projektiga, ka koorilauljate jaoks: “Erinevate heliloojate teoste kaudu pühitseme ühe rahvusromantilisema luuletaja elu ja lugu. Muusikateadlase Tiia Järgi detailideni ulatuvad põhjatud teadmised seovad muusika ja Koidula luule ning eluloo imeliseks ajaloorännakuks, mis on hariv nii kuulajatele kui ka noortele koorilauljatele. Märgiliselt on kontserdid sattunud detsembrikuusse, mil jõululaupäeval on Lydia Koidula sünniaastapäev. Jõuame ühe kontserdiga ka Koidula sünnipaika Vändrasse.”

Loeng-kontserdid „Mu isamaa on minu arm“ toimuvad: 1. detsembril kell 10.00 Kose Kultuurikeskuses ja kell 13.30 Vändra kultuurimajas, 6. detsembril kell 10.00 Paide Gümnaasiumis ja 15.00 Võru Kreutzwaldi Koolis, 12. detsembril kell 10.15 Keila Koolis ning kell 13.30 Läänemaa Ühisgümnaasiumis.

Noorte Segakoor Vox Populi tähistab sel aastal oma 10. sünnipäeva. Juubelit tähistas koor kontsertetendusega “Nüüd ep on ilus elada!”, sünnipäeva-aasta lõpetab jõulukontsert 10. detsembril Jaani kirikus. Koori meeldejäävamad projektid on olnud koorimuusika lavastused, mis sündinud koostöös lavastajate Anne Türnpu ja Eva Kolditsaga (“Pariisi linnas Londonis”, “Ingerimaa õhtud”, “Tokerjad. Pööramäng Anija meeste mälestuseks”, “Meditatsioonid Tormisega”, “Nüüd ep on ilus elada!”). 2015. aastal osales koor lavastajate Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi muusikalis “Savisaar” Teater NO99 laval. Kontsertetendusega “Meditatsioonid Tormisega” käidi möödunud aastal ringreisil Ameerika Ühendriikides. Vox Populi on saavutanud konkurssidel Grand Prix ja esikoha võidu, mitmeid kulddiplomeid ning hõbediplomi. Vox Populi dirigent on Janne Fridolin, kes on XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” lastekooride liigijuht, Rahumäe Põhikooli ja Tallinna Muusikakeskkooli dirigent-muusikaõpetaja. Noorte Segakoor Vox Populi hääleseadja on bariton Andreas Väljamäe.

Tiia Järg on eesti klassikalise muusika uurija, muusikateadlane ja pedagoog. Ta on töötanud Kärdla Lastemuusikakooli direktorina, Tallinna 21. Kooli muusikaõpetajana, Tallinna Muusikakeskkooli muusikaajaloo õppejõuna ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teadurina. 1976. aastast on Tiia Järg Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud, kelle õpilaste hulka kuuluvad ka muusikateadlased Kaja Irjas, Evi Arujärv ja Anu Kõlar. Tiia Järg on uurinud peamiselt eesti heliloojate loomingut, samuti puhkpillikvintetižanri kujunemislugu ja helikeele probleeme.

Evelin Värva
President
evelinvarva@hotmail.com
+372 51 906 235

plakat-1

Kontsert “Smaragdroheline” toob iiri muusikaga rohelised jõulud

16.12.2015

Kontserdiga “Smaragdroheline” soovivad Tallinna Tehnikaülikooli Puhkpilliorkester ja Noorte Segakoor Vox Populi erineda tavalisest jõulukontserdist ning pakkuda seekord. pisut teistsugust kava, mis baseerub iirlaste legendidele ning muusikale.

Jõulukontsert “Smaragdroheline” toimub Tartu Pauluse kirikus laupäeval, 19.12 kell 13.00 ning Tallinnas, Ülemiste City s Lõõtsa tn 6 asuvas restoran “Dvigatel” aatriumis pühapäeval 20. detsembril kell 17.00.

Kontserdil kõlavad koori- ja orkestriteosed on suures osas seotud smaragdrohelise saare ehk Iirimaaga. Öeldakse, et iirlastel ja eestlastel on palju sarnast – kas või roheliseks kippuvad jõulud. Kas ka seekord näeme Eestis rohelisi jõule, ei tea, kuid üks on kindel – Iiri traditsionaalsed viisid on lummavad ja kaasakiskuvad ning võib juhtuda, et jõulukontserdil läheb päris reel’imiseks!

Lisaks Iiri taustaga muusikale on võimalus kuulata värskeid puhkpilliseadeid Olav Ehala jõululugudele ning ka a capella koorimuusikat eesti ühe parima noortekoori esituses.

Dirigeerivad Janne Fridolin ja Tarmo Kivisilla

Jõulusäras kaasaegne Ülemiste City linnaosa asub Ülemiste Keskuse taga, 10 minuti kaugusel Tallinna kesklinnast. Väike park koos tiigiga ning renoveeritud hooned viimase Venemaa keisri ajast lisavad linnaosale oma hõngu. Uued arhitektuurilahendused pakuvad aga võimalusi avastada värskete ideedega Ülemiste City, kus toimub lisaks huvitavaid kultuurisündmusi.

Restoran “Dvigatel” asub Walter Zappi nimelises majas (Lõõtsa 6.
Kohale jõuab linnaliini bussidega nr 7, 15, 45 ja 65.
Peatus: Dvigateli ja Lõõtsa.

Allikas: TTÜ Puhkpilliorkester
Toimetas: Mari Kartau

smaragdrohelineVeebi

Dirigent Janne Fridolin: Kontsertetenduse vorm on ameeriklaste jaoks uudne ja senikogematu

29.09.2015

Eestis tuntud ja populaarsust koguv kontsertetenduse žanr on Ameerika Ühendriikides veel tundmatu ning uudne.

Noorte Segakoor Vox Populi ja Liina Jaska esitatud Anne Türnpu ja Eva Klemetsi (Teater NO99) lavastatud kontsertetendus “Meditatsioonid Tormisega” on pakkunud avastamisrõõmu ja siirast vaimustust nii väliseestlastele kui ameeriklastele USA ida- ja läänekaldal.

Dirigent Janne Fridolini sõnul harrastavad Ameerika koorid erinevaid liikumiskavasid, kuid kontsertlavastused, kus muusika avaneb kuulajani tegelikult ka vaatamise kaudu ning helide, inimeste ja ruumi erineva tajumise kaudu, on nende jaoks uus kogemus.

“Koorimuusika lavastamine ei ole võimalik ega ka vajalik kõigi teoste puhul, kuid Veljo Tormise helikeel on ise niivõrd mitmekihiline ja teatraalne, et seda on võimalik tuua lavale luues narratiiv ning lavastada nähtavaks need kihid, mis kuulajat teistmoodi puudutama hakkavad kui tavaline kontsert seda pakub,” sõnas Janne Fridolin.

Ameerika publiku hulgas oli palju dirigente ning koorimuusika huvilisi, kelle vaimustus kogetust oli suur. Washingtoni Ülikooli Kontsertkoori dirigendi ja dirigeerimisosakonna juhataja Geoffrey Boers’i sõnul tehakse ka Ameerikas kontsertlavastusi, st kasutatakse koreograafiat ning videot.

“Kuid kontsertetendus, mida nägime praegu, on aga väga erinev – sügav ja mitmekihiline ning etendust läbib kandev lugu,” lisas Boers.

Olulise detailina mainiti publiku poolt ka lauljate tugevat kohanemisvõimet, sest iga kontsertsaal on erinev ning pakub ka erinevaid lavastuslikke lahendusi. Huvi lavastuse prooviperioodi ning terviku sündimise vastu oli niivõrd suur, et dirigent Janne Fridolin ja hääleseadja Andreas Väljamäe on palutud tegema selleteemalisi workshop´e.

“Lauljatele ja dirigendile esitavad lavastusele lisatud elemendid (nt laulmine pikali või liikudes) suurt väljakutset nii vaimselt kui füüsiliselt, kuid samas võimaldavad muusika edasiandmist ja selle kõlapildi muutumise tajumist veel rikkalikumal moel,” lisas Janne Fridolin.

Noorte Segakoor Vox Populi tähistas septembri kahe nädala jooksul Ameerika Ühendriikides helilooja Veljo Tormise 85. sünnipäeva, kus anti nii ida- kui läänekaldal kokku viis kontsertetendust “Meditatsioonid Tormisega”- Annapolises, Charles Countys, New Yorgis, Seattle’s ja San Franciscos – ning fragmendid etendusest kahes San Francisco koolis: Acalane High School´is ja Greenwood School´is.

Lisainfo:

Janne Fridolin
Dirigent
fridolin.janne@gmail.com
+3725205888

Evelin Värva
Noorte Segakoor Vox Populi
President
evelinvarva@hotmail.com
+37251906235

Teate edastas: Kristina Samra, Noorte Segakoor Vox Populi

meditatsioon

Foto etendusest. Autor Gene Crooks.

Veljo Tormise muusika kõlab Noorte Segakoor Vox Populi esituses USA-s

16.09.2015

Noorte Segakoor Vox Populi tähistab hetkel Ameerika Ühendriikides helilooja Veljo Tormise 85. sünnipäeva, kahe nädala jooksul antakse viis kontsert-etendust “Meditatsioonid Tormisega”.

Tänaseks on antud kaks etendust- 15.septembril Annapolises ja 16. septembril Charles County’ s, mis võeti mõlemad vastu ovatsioonidega – publik seisis püsti ning jagas tagasisidena vaid siirast vaimustust.

“Mul on raske midagi öelda, olen hingepõhjani liigutatud, aitäh”, ütles World Artist Experiences’ juht Betty McGinnis, kes on koori üks vastuvõtjatest ja tuuri korraldajatest USA idakaldal.

Dirigent Janne Fridolini sõnul tulid palju inimesed publikust peale kontsert-etendust tänama ning ütlesid, et nad pole varem midagi sellist näinud ega kogenud. “Väga kiideti koori kõla, mida üks kuulaja võrdles kristallidega,” lisas Janne Fridolin.

16. septembril kohtus Noorte Segakoor Vox Populi Washingtonis ka Eesti Vabariigi Suursaadiku Eerik Marmeiga. Ees ootavad kontsert-etendused New Yorgis 17. septembril, Seattle’ is 19. septembril ja San Franciscos 26. septembril.

Eva Klemetsi ja Anne Türnpu lavastatud kontsert-etendus “Meditatsioonid Tormisega” Vox Populi ja Liina Jaska esituses etendus Teater NO99-s 10.-12. septembril. Dirigent on Janne Fridolin.

Rohkem infot leiab Vox Populi USA tuuri kohta kodulehelt www.voxpopuli.ee ja Facebookist.

Lisainfo:

Janne Fridolin
Dirigent
fridolin.janne@gmail.com
+3725205888

meditatsioon

Foto etendusest. Autor Gene Crooks.

Noorte Segakoor Vox Populi saavutas World Choir Gamesil hõbemedali, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoor kuldmedali

14.07.2014

Noorte Segakoor Vox Populi saavutas rahvusvahelisel kooriolümpial World Choir Games segakooride tšempionite kategoorias hõbemedali, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoor noorte segakooride tšempionite kategoorias kuldmedali. Mõlemat koori juhatab dirigent Janne Fridolin. Möödunud nädalal alanud kooriolümpial osaleb kokku 27 000 koorialuljat 73 riigist.

Noorte Segakoor Vox Populi esitas oma konkursikavas Veljo Tormise, Mart Saare. Sergei Rahmaninovi ja Anders Edenrothi loomingut.Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoor Veljo Tormise, Arvo Pärdi, Mia Makaroffi ja Sir John Taveneri teoseid.

Segakooride kategoorias saavutas tšempioni tiitli Stellenbochi ülikooli koor Lõuna-Aafrikast, noorte segakooride kategoorias Chapel of Boys and Young Men of the Sverdlovsk State Children Philharmonic Venemaalt. Eestlastel tuli võistelda erinevate riikidega, teiste seas Lätist, Hiinast, Indoneesiast, Horvaatiast, Hispaaniast, Poolast, Saksamaalt, Ameerika Ühendriikidest, Kanadast ja Namiibiast pärit kooridega.

Rahvusvahelisel kooriolümpial osaleb 27000 lauljat ja 460 koori, kes esindavad 73 riiki. Kokku võisteldakse 29 eri kategoorias, mida hindab 73 žüriiliiget.

Vox Populi dirigent Janne Fridolin õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorantuuris Anne

Türnpu ja Tõnu Kaljuste juhendamisel. Käesoleval aastal nimetati Janne Fridolin Eesti Kooriühingu poolt aasta dirigent-muusikaõpetajaks, kaks aastat varem aasta nooreks dirigendiks. Vox Populi hääleseadja on Eesti Filharmoonia Kammerkoori laulja Andreas Väljamäe, Muusikakeskkooli kammerikoori hääleseadja on Estonia teatri metsosopran Triin Ella.

Noorte Segakoor Vox Populi loodi 2006. aastal, kooris tegutseb 60 lauljat. 2013. aastal premeeriti segakoori kahe kuldmedaliga rahvusvahelisel koorifestivalil Songs of Olomouc. 2012. aastal saavutati kulddiplom ja parima dirigendi preemia Freamunde II rahvusvahelisel koorikonkursil Portugalis ning Viimsi JazzPopFestil saavutati esikoht “Simply the Best”.

Vox Populi osalemist World Choir Gamesil toetas Rahvakultuuri sihtkapital.

Evelin Värva
President
evelinvarva@hotmail.com
+372 51 906 235

Noorte Segakoor Vox Populi võitis Tšehhis kaks kuldmedalit

09.06.2013

Noorte Segakoor Vox Populi võitis kaks kuldmedalit Olomouci 41. koorifestivalil Festival of Songs. Võisteldi segakooride ja folkoori kategoorias, viimases saavutati maksimaalsed 100 punkti. Lisaks osales Vox Populi festivali üldvõitja konkursil, kuhu jõudis 60 osalenud koori hulgast viis parimat.

Vox Populi dirigent Janne Fridolini sõnul on Olomoucis võidetud kuldmedalid suur tunnustus ning koori üks säravamaid saavutusi. “Festivalil osalemine andis Vox Populile väärtusliku kogemuse, tegu on Euroopa ühe vanima koorikonkursiga,” lisab Fridolin.

Olomoucis esitas Vox Populi Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Mart Saare, Galina Grigorjeva jt loomingut, kahes kategoorias tuli ettekandmisele üheksa teost.

Konkursil osalenud kooride seas olid De La Salle University Chorale (Filipiinid), Syrinx Litoměřice (Tšehhi), Gaudium Cantates (Poola) ja Musamari Koorikooli lastekoor (Eesti). Koorifestival Festival of Songs Olomouc toimub 5.-9. juunil 2013 Tšehhis.

Vox Populi dirigent Janne Fridolin õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorantuuris Anne Türnpu ja Tõnu Kaljuste juhendamisel. 2010. aastal nimetati Janne Fridolin Eesti Kooriühingu poolt aasta nooreks dirigendiks. Vox Populi hääleseadja on Eesti filharmoonia Kammerkoori laulja Andreas Väljamäe.

Noorte Segakoor Vox Populi loodi 2006. aastal, kooris tegutseb 55 lauljat. 2012. aastal pärjati noorte segakoor kulddiplomi ja parima dirigendi preemiaga Freamunde II rahvusvahelisel koorikonkursil Portugalis ning samal aastal saavutati Viimsi JazzPopFestil esikoht “Simply the Best”.

Evelin Värva
Koorivanem
evelinvarva@hotmail.com
+372 51 906 235

Segakoor Vox Populi esitab jõulukontsertidel džässikastmes laule

12.12.2012

Noorte segakoori Vox Populi jõulukontsertidel pealkirjaga “Jazzipäkapikk” kuuleb Tartus ja Tallinnas armastus- ja poplaule vürtsikas džässikastmes.

Kontserdid toimuvad Tallinnas ja Tartus – homme kell 19.00 Tallinna lauluväljaku Klaassaalis ning laupäeval, 15. detsembril kell 17.00 Tartus Ahhaa keskuses, teatas koor.

Kontserdil kõlavad armastus- ja poplaulud, sealhulgas laulud ansamblitelt Collage, The Real Group, The King´s Singers, Queen ja Rajaton. Hoogu annab juurde koori oma bänd ja solistid Sten Hoolma saksofonil ning Andreas Väljamäe metsasarvel.

Lisaks on esimsest korda võimalik kuulda kirikukoraale koos sopransaksofoni improviseeringuga helilooja Mari Amori seades mis jätab koorimuusikasse uudse ja huvitava jälje.

Segakoori Vox Populi juhatab dirigent Janne Fridolin.

Okupatsiooni muuseumis etenduvad “Ingerimaa õhtud”

14.06.2012

Okupatsioonide muuseumis esietendub täna koorimuusikalavastus “Ingerimaa õhtud”, kus teeb noorte segakoori Vox Populi kõrval kaasa ka Ingerimaa kohalik folklooriansambel Röntyskää.

Lavastajate Anne Türnpu ja Eva Klemetsi koostööna valminud lavastuse sisu ulatub tänasest päevast aastatuhandete taha: soomeugrilaste loomislaulust magusate armastuslauludeni.

Läbi muretu tantsu ja laulu kumab ingerlaste valus saatus – mahajäetud külad ja kirikud, vägistatud loodus, ingerlaste küüditamine ja tapmine, eestlaste ühe lähema hõimurahva hääbumine.

Kontsertetenduse aluseks on Veljo Tormise sarja “Unustatud rahvad” kooritsüklitest “Ingerimaa õhtud”, “Isuri eepos” ja “Vadja rahvalaulud” pärit laulud. Esmakordselt on võimalik kuulda Kristo Matsoni seadet isuri rahvaviisile “Kosolaine”.

Segakoori Vox Populi juhatab dirigent Janne Fridolin. Orelil saadab Ene Salumäe. Lavakunstnik on Kairi Mändla, valguskunstnik Triinu Suvi, režissöör Peeter Brambat, helikunstnik Ranno Tislar, operaator Arvo Vilu.

Ingerimaa mälu aitavad publiku jaoks visualiseerida vanad etnoloogilised dokumentaalkaadrid ja tänavu kevadel filmitud võtted Ingeri aladelt.

Folklooriansambel Röntyskää liikmed Rappola külast valdavad ehedate laulikutena veel tantsulaulude ehk röntuskate improviseerimiskunsti. Nende ansambel tekkis 1977. aastal spontaanselt, kuid tegevus hääbus 90. aastate paiku, kui ingerisoomlased massiliselt Soome ümber asusid.

Kaks aastat tagasi kogunesid aga oma esivanemate keelt ja kultuuri mäletavad Rappola naised taas ühislaulmiseks kokku. Nende jaoks on peamine isetegevus ja traditsioonide säilitamine.

Röntyskää naiste sõnul kutsus Peterburi põlisrahvaste keskuse juhataja Olga Konkova nad Jaani kirikusse esinema, seal aga said nad omakorda tuttavaks “Ingerimaa õhtute” projekti eestvedajatega.

Kontsert-etendus “Ingerimaa õhtud”

Lõõritan ja leelutan ma,
kandlel ennast saadan.
Lauluga ja naljaga ma
mustad mured matan.

Kontsert-etendus “Ingerimaa õhtud” on Noorte Segakoori Vox Populi ning lavastajate Anne Türnpu ja Eva Klemetsi koostööna valminud koorimuusika lavastus, mille sisu ulatub tänasest päevast aastatuhandete taha: soomeugrilaste loomislaulust magusate armastuslauludeni, saatjaks Ingerimaa õhtutel suvesoojast järvest tõusev udu, külasimmanitel magusvalusaid armastuslaule laulvad noored, pilades armastust ja naabripoissi ja usaldades oma valu vanale männile; sünnitades valus ja surres rahus. Läbi muretu tantsu ja laulu kumab ingerlaste valus saatus – mahajäetud külad ja kirikud, vägistatud loodus, ingerlaste küüditamine, tapmine. Eesti ühe lähema hõimurahva hääbumine.

Kontsert-etenduse aluseks on Veljo Tormise sarja “Unustatud rahvad” kooritsüklitest „Ingerimaa õhtud“, “Isuri eepos” ja “Vadja rahvalaulud” pärit laulud. Esmakordselt on võimalik kuulda Kristo Matsoni seadet isuri rahvaviisile “Kosolaine”.

Ingerimaa mälu aitavad publiku jaoks visualiseerida vanad etnoloogilised dokumentaalkaadrid ja tänavu kevadel filmitud võtted Venemaa Ingeri aladelt. Kaasa teeb Ingerimaa kohalik folklooriansambel Röntyskää, kes ehedate laulikutena veel valdavad tantsulaulude — röntuskate improviseerimiskunsti.

Noorte Segakoor Vox Populi, dirigent Janne Fridolin
Folklooriansambel Röntyskää Rappola külast
Orelil Ene Salumäe
Lavastajad Anne Türnpu ja Eva Klemets

Lavakunstnik Kairi Mändla, valguskunstnik Triinu Suvi, režissöör Peeter Brambat, helikunstnik Ranno Tislar, operaator Arvo Vilu.

Okupatsioonide muuseumis (Toompea 8)
Neljapäeval, 14. juunil kell 21
Reedel, 15. juunil kell 21
Pühapäeval, 17. juunil kell 21

ingerimaa_vike

Noorte Segakoor Vox Populi võitis Viimsi JazzPopFest konkursil esikoha

14.05.2012

Laupäeval, 12. mail toimus Viimsi Koolis kolmas jazz- ja popmuusikafestival kooridele ja vokaalansamblitele. Noorte Segakoor Vox Populi võitis A kategoorias Simply the Best esikoha.

“Vox Populi jaoks, kes on interpreteerinud põhiliselt Veljo Tormise muusikat, oli suur võit juba see, et osalesime Viimsi JazzPopFestil. Saime näha-kuulda muusikuid, kelle jaoks jazzmuusika on igapäevane“, sõnab Vox Populi dirigent Janne Fridolin. „Žürii kiitis meie kava terviklikkust, usun, et koori enda liikmetest koosnev eriilmeline bänd, tõi meile samuti plusspunkte juurde. Südamlik tänu korraldajatele, sest ka ilma võiduta olime võitnud tänu võimalusele musitseerida kõrvuti muljetavaldavalt professionaalsete jazzmuusika interpreetidega!”, lisab Fridolin.

A kategoorias Simply the Best võistlesid omavahel neli koori: Noorte Segakoor Vox Populi, Otsa kooli popkoor, Tallinna Ülikooli Kammerkoor ja Rae Kammerkoor. Kokku võttis festivalist osa üle 400 väga erinevas vanuses laulja. Viimsi JazzPopFesti korraldab Viimsi Vallavalitsus, kunstiline juht Aarne Saluveer. Lisainfo konkursist siin: http://www.viimsivald.ee/viimsi-popjazzfestival/.

Noorte Segakoor Vox Populi on aktiivsetest ja ettevõtlikest noortest koosnev koor, keda ühendab suur laulukirg. Hetkel osaleb kooritöös 65 aktiivset liiget. Noortekoori algusloole lükati hoog sisse 2006.aastal. Koor on osalenud laulupidudel, saavutanud hõbediplomi konkursil Slovakia Cantat 2008 ja kulddiplomi Pärnu Rahvusvahelisel Folkloorifestivalil (2010). 2010 ja 2011 osaleti lavastuses, mis oli pühendatud Veljo Tormise 80.sünnipäevale. Koori on kaasatud kahte Tallinn 2011 projekti: 52 Üllatust ja ideed: Nimepäev ja “Tehnoloogiline päike” koos samanimelise ansambli ja Eesti Noorte Sümfooniaorkestriga. Vox Populi dirigent on Janne Fridolin, hääleseadjateks Andreas Väljamäe ja Triin Ella.

Lisainfo:
Kristi Koort
president@voxpopuli.ee
5648 4438

Veljo Tormise koduõuel etenduvad ka sel suvel tema “Külavahelaulud”.

Noorte Segakoor Vox Populi on koos lavastajate Anne Türnpu, Eva Klemetsi ja noorte näitlejatega taas tagasi Veljo Tormise sünnitalus Kõrveaial pakkudes publikule eksklusiivset öist kontsert-etendust ”Pariisi linnas Londonis” .

Tegemist on eelmisel suvel Veljo Tormise 80. juubeliks lavastatud kontserdiga, mis publiku sõnul jätsid kustumatu mulje – emotsionaalselt liigutavat ja kontseptsioonilt uudset etendust olevat raske unustada.

Kontsert-etendus algab peale päikeseloojangut, kell 22:00, otse parkimisplatsilt. Kõrveaia põlismets pannakse helisema regiviisidest, mida saadab tuule sahin ja ritsikate laul. Selle kõigega mängib kaasa augustiöine sumedus, uduna tõusev kaste heinamaalt ja valguskujundaja Airi Erase looming.

Kontsert-etenduse aluseks olev kooritsükkel “Külavahelaulud” on Veljo Tormise üks vähim esitatud teoseid, mis pärineb Vanemuise muusikalisest lavateosest “Külavahelaulud ehk Pariisi linnas Londonis“ (lavastaja 1972. aastal Kaarel Ird). Etendustega on kooritsükkel viidud nö tagasi koju ehk Veljo Tormise enda sünnitalu koduõuele ja seda ümbritsevatesse metsadesse Kõrveaial Aru külas, Kuusalu vallas.

Etendused toimuvad 4.-7. augustil algusega kell 22.00.

Näitlejad: Sandra Üksküla-Uusberg, Marta Laan, Jekaterina Nikolajeva, Mikk Jürjens,  Kristjan Üksküla, Lauri Kaldoja, Kaspar Velberg, Reigo Tamm, Mariana Silm, Janeli Puusaag.

Dirigent: Janne Fridolin

Hääleseadja: Triin Ella

Peale etendust pakutakse kõigile kosutuseks odrakaraskit ja putru ning kellel kiiret pole, saab teed juues ja putru süües taluõuel lõkke ääres ööhääli kuulata.

Tule kuulama!

Pileti hind 10 € (kuni 7-aastased lapsed tasuta!)